Manyetik Karıştırıcı Nedir ?

Manyetik Karıştırıcı Nedir ?

Manyetik karıştırıcı , laboratuvarlarda yaygın olarak kullanılan bir cihazdır ve dönen bir mıknatıs veya dönen bir manyetik alan oluşturan sabit bir elektromıknatıstan oluşur. Bu cihaz, örneğin bir karıştırma çubuğu yapmak, bir sıvıya daldırmak, hızlı bir şekilde döndürmek veya bir çözeltiyi karıştırmak için kullanılır. Bir manyetik karıştırma sistemi genellikle sıvıyı ısıtmak için birleştirilmiş bir ısıtma sistemi içerir.

manyetik-karistiriciMevcut manyetik karıştırıcıların çoğu, mıknatısları bir elektrik motoru aracılığıyla döndürür. Bu tür ekipman, karışımları hazırlamak için en basitlerinden biridir. Manyetik karıştırıcılar sessizdir ve mekanik karıştırıcılarda olduğu gibi izolasyon gerektirmeden kapalı sistemleri karıştırma imkanı sağlar.

Boyutları nedeniyle karıştırma çubukları, karıştırma çubukları gibi diğer cihazlardan daha kolay temizlenebilir ve sterilize edilebilir. Ancak, karıştırma çubuklarının sınırlı boyutu,bu sistemi sadece 4 L’den daha az hacimler için kullanarak . Ek olarak, viskoz sıvı veya yoğun çözeltiler bu yöntem kullanılarak zar zor karıştırılır. Bu durumlarda, genellikle bir tür mekanik karıştırma gereklidir.

Bir karıştırma çubuğu, bir sıvı karışımı veya çözeltiyi çalkalamak için kullanılan bir manyetik çubuktan oluşur. Cam bir manyetik alanı önemli ölçüde etkilemediğinden ve kimyasal reaksiyonların çoğu cam şişelerde veya beherlerde gerçekleştirildiğinden, karıştırma çubukları laboratuvarlarda yaygın olarak kullanılan cam eşyalarda yeterince işlev görür. Tipik,karıştırma çubukları Teflon ® veya cam ile kaplanmıştır, bu nedenle kimyasal olarak inerttirler ve daldırıldıkları sistemle kontamine olmazlar veya reaksiyona girmezler. Karıştırma sırasında verimliliği artırmak için şekilleri değişebilir. Boyutları birkaç milimetreden birkaç santimetreye kadar değişir.

Tek başına manyetik veya mekanik karıştırma, nanoparçacıkları dağıtmak için etkili değildir. Bu teknik, nanotüpleri dağıtmak için kullanılmıştır; bununla birlikte, kullanımı genellikle sonikasyon gibi diğer daha güçlü dispersiyon teknikleriyle birleştirilir.