Fark Basınç Ölçer Nedir? Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Fark Basınç Ölçer Nedir?

Fark basınç ölçer, çok çeşitli üretim süreçlerinde kritik öneme sahiptir. Genellikle, bir diferansiyel basınç göstergesi, basınçtaki farkı tek bir aletle gösterebildiğinde, iki standart basınç göstergesi kullanılır. Filtreler, süzgeçler, ayırıcılar, valfler ve pompalar arasındaki basınç düşüşünün izlenmesi, tanklardaki sıvı seviyelerinin görüntülenmesi, sistem sızıntılarının tespit edilmesi ve sıvı akışının ölçülmesi gibi basınçtaki küçük farkların önemli bir etkiye sahip olabileceği her yerde fark basıncını ölçmek önemlidir. Uygulamalar arasında temiz odalar, ısı eşanjörleri, rafineriler, petrokimya tesisleri ve kimya tesisleri bulunur.

Bir diferansiyel basınç göstergesi, bir proses sistemi içindeki iki basınç noktası arasındaki farkı ölçer ve görsel olarak gösterir. Diferansiyel basınç göstergesi, her ikisi de izlenen basınç noktalarına bağlı olan iki giriş portuna sahiptir. Örneğin, bir giriş portundaki basınç 200 psi ve diğer porttaki basınç 50 psi ise, o zaman fark basıncı 150 psi’dir (200 psi – 50 psi).

Fark basınç ölçer, aşağıdakiler dahil birçok amaç için kullanılabilir.

Optimum Sistem Filtrelemesinin Korunması ve Ölçek Oluşumunun Tespiti

Diferansiyel basınç göstergeleri için en popüler uygulamalardan biri filtrasyon izlemedir. Bir filtre kartuşu kirletici maddelerle tıkanmaya başladığında, giriş ve çıkış portları arasındaki basınç artar ve verim düşer. Diferansiyel basınç belirli bir sınıra ulaştığında, operatör filtreyi değiştirme zamanının geldiğini bilir, bu da prosesin sorunsuz ve verimli çalışmasını sağlar ve sisteme zarar gelmesini önler. Benzer şekilde, borularda ve pompalarda kireç oluşumunu tespit etmek için bir diferansiyel basınç göstergesi kullanılabilir.

Akış İzleme

Büyük, ağır, pahalı akış ölçerler genellikle bir boru içindeki sıvı akışını ölçmek için kullanılır. Diferansiyel basınç göstergeleri daha ucuz ve daha basit bir seçenek sunar.

Bernoulli ilkesi, viskoz olmayan bir akış için, sıvının hızındaki bir artışın, aynı anda basınçta bir azalma veya sıvının potansiyel enerjisinde bir azalma meydana geldiğini belirtir.
Borunun içindeki çapı azaltmak için genellikle bir orifis plakası, venturi veya akış nozulu kullanılır. Daha sonra, yüksek basınç tarafını daha büyük çapa ve düşük basınç tarafını daha küçük çapa bağlayan bir diferansiyel basınç göstergesi takılabilir, böylece delikten önceki ve sonraki basınç farkını ölçmek ve akış hızını belirlemek mümkündür. Bu, düşük bir maliyetle yüksek doğrulukta bir çözüm sağlar.

Tanklarda Sıvı Seviyesi İzleme

Açık tanklarda, yüksek basınçlı DP gösterge portu tankın altına yerleştirilmiştir ve düşük basınçlı taraf atmosfere havalandırılır. DP göstergesi daha sonra tanktaki sıvının yüksekliğini, genellikle inç veya fit su veya doluluk yüzdesini gösteren bir okuma sağlar.

Kapalı bir tankta, tankın tepesindeki gazın içerdiği sıvının üzerindeki atmosfer basıncı, sıvının hidrostatik basıncına eklenir. Tankın altına monte edilmiş standart bir gösterge, sadece su kolonunun basıncını değil, hem gaz hem de sıvı seviye basıncını ölçecektir.
Bu uygulamada bir diferansiyel basınç göstergesi çok daha etkili çalışır. Gösterge, yüksek tarafı tankın dibine ve alçak tarafı üst tarafa bağlayarak, çok daha doğru bir sıvı seviyesi okuması sağlamak için toplam basınçtan gaz basıncındaki farkı ölçer. Bu, sıvı oksijen, nitrojen, argon ve benzeri ortamları ölçen tankların yanı sıra üretim ve enjeksiyon kuyularında rezervuar basıncı ile dip delik basıncı arasındaki farkı ölçmek için uygun maliyetli bir çözüm olabilir.

Sızıntı Tespiti

Fark basınç ölçer ile bir sistemdeki sızıntıları tespit etmek, diferansiyel basınç göstergeleri için daha az bilinen uygulamalardan biridir.Potansiyel olarak sızıntı yapan bir kap ile bir referans kabı arasındaki fark basıncını ölçmek, bir sızıntı olup olmadığını belirleyebilir. Bu, standart bir basınç göstergesinde uzun süre basınç düşmesini beklemek yerine zamandan tasarruf sağlayabilir ve daha doğru bir ölçüm sağlayabilir.

Fark Basınç Ölçer Çeşitleri

Pistonlu tip fark basınç göstergeleri: Öncelikle düşük diferansiyel basınç aralıkları ve statik çalışma basınçlarının gerekli olduğu sıvı veya gazlı ortam uygulamaları için tasarlanmıştır. Akışkan yüksek basınç portundan düşük basınç portuna geçerken, diferansiyel basınç göstergesi, hassas bir delikte kayan bir pistonun/mıknatısın kalibre edilmiş bir yaya karşı hareketi yoluyla az miktarda baypas algılar. Piston/mıknatısın her iki tarafındaki basınçtaki herhangi bir değişiklik, mıknatısın diferansiyel basınçtaki farkla orantılı olarak hareket etmesine neden olur. Dahili mıknatısa yakın, ancak basınç muhafazasının dışında bulunan bir döner işaretçi mıknatıs, piston mıknatısının hareketini takip eder ve kadran üzerindeki fark basıncını gösterir. Piston tipi DP göstergeleri, sıvı yüksekten düşük basınç portuna geçerken hafif bir baypas olduğunu gösterir.

Diyaframlı tip diferansiyel basınç göstergeleri : yüksek ve alçak basınç portlarını birbirinden izole eder, böylece bypass olmaz. Bu göstergeler hava, gaz veya sıvıları ölçen uygulamalarda kullanılabilir. Fark basıncı, bir elastomer diyaframın hassas bir şekilde kalibre edilmiş aralık yayına karşı hareketi ile algılanır. Diferansiyel Basınçtaki değişikliğe tepki olarak diyaframın konumundaki değişiklik, bir iç mıknatısı hareket ettirir. Bu mıknatıs, sırayla, gösterge gövdesinin dışındaki döner bir mıknatısın dönmesine neden olur. Bu döner mıknatıs, kadran üzerindeki fark basıncını gösteren bir işaretçiye sahiptir. Diyafram tam bir ayırma sağlar.