Higrometre ve Psikrometre Arasındaki Fark Nedir?

Higrometre ve Psikrometre Arasındaki Fark Nedir?

Higrometre nedir? Higrometre ve psikrometre arasındaki fark nedir? Havadaki nem içeriğini nasıl ölçerler? Bu soruları aşağıdaki yazımızda inceleyebilirsiniz.

Higrometre Nedir ve Nasıl Çalışır?

Higrometre , havadaki, topraktaki veya kapalı alanlardaki su buharı miktarını ölçmek için kullanılan bir cihazdır . Bu ekipman genellikle sıcaklık, basınç, ağırlık ve nem yoğunlaştıkça mekanik veya elektriksel değişiklik gibi hususların ölçümlerine bağlıdır.

Higrometre, yan yana duran bir çift termometre içerir. İlk termometre havaya açılan bir ampule sahipken, diğeri ıslak bir bezle kaplı bir ampule sahiptir. Ampulden buharlaşma ve ısı kaybı, kumaşın üzerindeki sudan kaynaklanır, bu da ölçümlerin kuru bir termometrede olduğundan daha düşük olmasına neden olur.

Higrometre buharlaşma soğutma fenomeni üzerinde çalışır. Prensibi, su herhangi bir alandan buharlaştığında, su molekülleri buharlaşırken yüzeyden ısı enerjisini kaptığı için soğuduğunu gösterir. Bu soğuma olayı nedeniyle, yaş termometre her zaman kuru termometreden daha düşük bir sıcaklık gösterir.

Psikrometre Nedir ve Nasıl Çalışır?

psikometre-nedirPsikrometre prensibi, nemin buharlaşma hızı ile havanın bağıl nemindeki azalma/artış arasındaki ilişkiye dayanır.

En basit psikrometre, biri kuru, ikincisi ıslak (nemlendirilmiş), yani nemli bir pamuklu beze sarılmış iki ampul termometresinden (cıva veya alkol) oluşan bir sistemdir. Bu kumaşın bir ucu bir su haznesine daldırılır. Su buharlaşır ve ıslak termometreyi soğutur.

Aynı zamanda ortam havasının nemi ne kadar düşük olursa, buharlaşma süreci o kadar yoğun gerçekleşir. Böylece, hava ne kadar kuru olursa, “ıslak” termometrenin okumaları o kadar düşük olur ve kuru ve ıslak termometrelerin okumaları arasındaki fark o kadar büyük olur.

Kuru ve yaş termometrelerin okumalarını imzaladıktan sonra, bağıl nemi belirlemek için cihazla birlikte verilen psikrometrik tabloyu kullanabilirsiniz.

Higrometre ve Psikrometre

Ana bileşen olarak yağsız insan saçı veya yapay analogu kullanılır. Değişen nemin etkisi altında orijinal uzunluğu değişir. Nemin azalmasıyla saç kısalır, artışla uzar.

Higrometrenin psikrometreden farklı olması çalışma prensibidir. Bir psikrometre daha basit bir cihazdır, bu nedenle çeşitli yabancı etkilerden daha fazla korunur ve sonuç olarak daha güvenilirdir.

Bununla birlikte, aynı zamanda higrometreler daha işlevseldir. Bazı higrometre modelleri, yalnızca havanın değil katıların da nem içeriğini ölçebilir. Örneğin, kapasitif bir higrometre kullanarak tabletlerin nem içeriğini ölçebilirsiniz.

Bir higrometre ve bir psikrometre arasındaki temel benzerlik, amaçlarıdır. Havanın bağıl nemini belirlemek için her ikisine de ihtiyaç vardır. Cihazlar arasındaki fark, bu ölçümleri gerçekleştirme biçimleridir.

Uygulama alanları ise bir diğer farklılıktır. Higrometreler ev içi kullanımda daha uygunken, psikrometreler ölçümlerin daha yüksek doğruluğu ve daha küçük hataları nedeniyle, tıbbi kurumlarda ve endüstriyel tesislerde kullanılmaktadır.

Mekanik ve Dijital Higrometreler

mekanik-higrometreMekanik veya Analog Higrometre, nem değiştikçe büzüşen ve genişleyen malzeme yardımıyla nemi ölçer ve kaydeder. Bimetalik şerit gibi – uzunlukları boyunca yüz yüze birleştirilen iki metalden oluşan bir şerit. Aralarındaki termal genleşme katsayılarındaki uyumsuzluk, sıcaklık değiştikçe şeridin hafifçe bükülmesine neden olacaktır. Bu yöntem uzun yıllardır kullanılmaktadır. Genellikle mikro iklim sistemlerinde ve ayrıca endüstriyel, depo ve ev binalarının nem kontrolü ve koruyucu atmosferlerin bileşiminin kontrolü için kullanılırlar.

Dijital Higrometreler, dirençli veya kapasitif sensörlere dayalı olarak çalışan endüstriyel cihazlardır. Örneğin, bir dijital higrometre, iki cıva veya alkol sıcaklık sensörü yerine silikon transistörlere sahiptir. Bazen bu cihaz bir termometre ile donatılmıştır, bu da onu Tarım gibi çeşitli endüstrilerde kullanım için ideal bir cihaz haline getirir.

Günümüzde, ikili, askılı, kalem, cep, döndürme ve daha fazlası gibi çeşitli psikrometre ve higrometre türleri vardır. Her iki cihaz türü de (psikrometreler ve higrometreler) tüketiciler tarafından talep edilmektedir. Evde bir higrometrenin daha sık kullanıldığına ve fabrikalarda, laboratuvarlarda ve sıhhi istasyonlarda bir psikrometre uygulandığına dikkat edilmelidir. Ancak, özel ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçeceğiniz yalnızca size bağlıdır.