Meyve Penetrometresi

meyve-penetrometresi

Meyve sertliği, meyvenin olgunlaşma aşamasını belirlemek için evrensel kabul edilen ölçüdür.Meyve penetrometresi, bir piston uc ile meyveye kuvvet uygulayarak belirli bir oranda içine girmesi ile meyvenin sertlik değerini gösterir.

Penetrometreler, çok çeşitli meyve ve sebzenin sertliğini kontrol etmek için kullanılırlar.Kuvvet ölçümü, yetiştiricilerin en iyi toplama zamanını belirlemek ve depolama sırasında meyve olgunlaşmasını ve yumuşamasını izlemek için gerekli bilgileri sağlar. Doğal olarak, farklı meyve ve sebzeler farklılık gösterecektir: çeşitler, coğrafi konum ve iklimin tümü, belirli bir meyveyi toplamak için uygun sertliği etkileyecektir. Önerilen ölçümler bir kılavuz olarak kullanılır, yetiştiriciler deneyimlerini ve uzmanlıklarını kullanarak kendi özel çeşitleri ve ortamları için geçerli kesin sertlik değerini oluştururlar.

Meyvenin Olgunluğunu Ölçmek İçin Penetrometrenin Önemi

Meyvenin olgunluğundan bahsetmek için, fiziksel olgunluk ile ticari olgunluk arasında ayrım yapmak önemlidir. Fizyolojik olgunluk, ancak meyve hala bitkinin üzerindeyken ortaya çıkabilir ve meyvenin satılmak üzere toplanabileceği son andır. Ticari olgunluk daha sonra ortaya çıkar ve rengi, aroması ve dokusu tüketici için ideal olduğunda meyvenin tüketilmesi için en uygun zamanı gösterir.

Meyve olgunlaşırken iç kısımda renk, şekil ve doku değişiklikleri gibi önemli değişiklikler meydana gelir. Meyvenin ne zaman toplanması ve işlenmesi gerektiğine dair kararların alınması için bir meyve penetrometresi kullanılması lazımdır.

Meyvenin olgunluğuyla ilgili en objektif parametrelerden biri olan penetrometre ile ölçülen meyvenin sertliği testte kullanılan en yaygın tekniklerden biridir. Diğer yöntemlerden biri ise, refraktometre kullanarak meyvenin katı madde miktarına bakarak olur.

Penetrometreler, dünya çapında meyve yetiştiricileri tarafından erik, elma, kiraz, nektarin, kivi, şeftali ve diğer çeşitler çekirdekli meyvelerin hasat zamanlarının belirlenmesine yardımcı olmak için kullanılır.

Meyvelerin Hasat Zamanı Olması Gereken Sertlik Değerleri

Meyve Uç Çapı Hasat kg Sofra kg
Elma 11 mm 7 – 7,5 4,5 – 6,5
Kayısı 8 mm 3-3,5 1,5 – 2
Avokado 8 mm 13 – 13,5 8 – 10
Kavun 8 mm 4,5 3 – 3,5
Kivi 8 mm 6,5 – 8 2,5 – 4,5
Nektarin 8 mm 5,5 4,5 – 6,5
Armut, Anjou 8 mm 6,5 – 7 4,5 – 6,5
Armut, Asya 8 mm 6 3 – 4,5
Armut, Bartlett 8 mm 8,5 – 10 7 – 8
Armut, Bosc 8 mm 7 – 7,5 5 – 6
Şeftali 8 mm 5,5 – 6,5 5,5
Erik 8 mm 2,5 – 3 2 – 2,5

Penetrometre Çeşitleri

Meyve penetrometresi iki ayrılır, dijital penetrometre ve mekanik penetrometre olarak.En yaygın kullanılan penetrometre çeşiti mekanik olanlardır.Aşağıda en çok kullanılan penetrometreleri inceleyebilirsiniz.

GY-3 Meyve Sertliği Ölçer Penetrometre

gy3-penetrometreGy-3 Meyve penetrometresi, 1-24 kg/cm² kapasiteli bir mekanik penetrometredir.İki adedt ölçüm ucu mevcuttur.Bu uçlar 8mm ve 11mm çapındadır.Gy-3 penetrometre ile elma, nektari, erik, armut ve yukarıdaki tabloda bulunan diğer meyvelerin sertlik değerlerini ölçebilirsiniz.

Teknik Özellikleri

Ölçüm aralığı : 1-24 kg / cm²
Baskı uç çapları : Ø11mm ve Ø8mm
Çözünürlük : 0.2
Baskı derinliği : 10 mm
Hassasiyet : 0.1 / 0.2 kg/cm²
Ölçüler : 140 x 60 x 30 mm
Ağırlık : 300 gr

FT 327 Italy Meyve Penetrometresi

Ft 327 ıtaly meyve sertliği ölçer, profesyonel bir mekanik penetrometre çeşitidir.Avrupa menşeili bu ürün dünya çapında çok yaygın kullanılmaktadır.Ft 327 serisinin, 1 kg, 5 kg, 13 kg, 20 kg kapasiteli modelleri mevcuttur.