Yağmur Ölçer (Plüviyometre) Kullanmanın En Önemli 5 Faydası

yagmur-olcer

Yağmur ölçer, metre kare başına belirli zaman içinde yağan yağmur miktarini ölçmeye yarayan alete denir. Genellikle milimetre cinsinden ölçülür . Yağmur göstergesi, bir birim alan (genellikle bir metre kare) üzerinde meydana gelen yağış miktarini (genellikle mm cinsinden) belirlemek ve böylece yağış miktarını ölçmek için kullanılan bir meteorolojik araçtır. Ölçülen bir milimetre yağış, metrekare başına bir litre yağmura eşdeğerdir.Yağmur ölçerler, açık alanlara yerleştirilerek kullanılmaktadır.

Bitkilerinizi ve Bahçenizi Fazla Sulamamak

bahce-yagmur-olcerÇimlerinizi ve bahçenizi sağlıklı tutmaya çalışırken en çok yağış toplamı önemlidir. Çok fazla veya çok az su bahçeniz için sorunlara neden olabilir. Yağışları ölçmek için bir yağmur ölçer kullanmak, yağışlar arasında bitkilerinizi ne kadar sulayacağınıza karar verme konusunda tahminde bulunmayı ortadan kaldırabilir. Ayrıca, çimlerinizi sulamak için fıskiye kullanmanız gerekip gerekmediğini belirlemenize ve bitkilerinizin fıskiyelerden ne kadar su aldığını ölçmenize, su ve para israf etmenizi veya toprağı aşırı doygun hale getirmenizi engellemenize yardımcı olacaktır.

Bir yağmur ölçer ayrıca, bir süre boyunca alışılmadık derecede büyük miktarda yağmur yağdığını fark ederseniz, bitkilerinizin ve çimlerinizin çok fazla su alıp almadığını izlemenize yardımcı olabilir. Çok az su bitkilerin kurumasına ve büzülmesine neden olabilirken, çok fazla su kök sorunlarına, hastalıklara, besin kaybına, daha fazla böcek sorununa veya daha fazla yabani otlara yol açabilir. Bahçeniz çok fazla su alıyorsa, dolgu kiri ekleyebilir, daha fazla su emmek için tohum ekleyebilir veya su birikintilerinin oluşmasını önlemek için oluklarınızdan drenajı ayarlayabilirsiniz.

Yaşadığınız Çevrede Hava Durumu Koşullarını İzleme

Mahalleniz kuraklığa mı gidiyor? Yağış artıyor mu azalıyor mu? Topluluğunuzdaki hava durumunu ölçmek eğlenceli, heyecan verici bir hobi olabilir ve aileniz, arkadaşlarınız ve komşularınız için konuşma materyali sağlayabilir. Bir yağmur ölçer satın almanın bir nedeni, çevrenizdeki çevre hakkındaki merakınızı gidermektir. Çocuklarınıza yağmurun neden önemli olduğunu ve yükselip alçaldığında ne anlama geldiğini bile öğretebilirsiniz.

Yağış miktarlarını izlemek, gün için hangi açık hava etkinliklerini planlayacağınızı belirlemenize bile yardımcı olabilir. Örneğin, son zamanlarda çok yağmur yağmışsa, golf oynamaya gitmek veya çocuklarınızı çamurlu bir bahçede dışarıda oynatmak için en iyi zaman olmayabilir.

Bitkileriniz İçin İdeal Dikim Zamanını Belirleme

Bazı bitkiler diğerlerinden daha fazla suya ihtiyaç duyduğundan, her bitki türü tohum çimlenmesi ve mevsim boyunca sağlıklı kalması için ideal yağış miktarına sahiptir, bazı bitkiler diğerlerinden daha fazla suya ihtiyaç duyar. Su seviyelerini tahmin etmek zor. Pencereden dışarı baktığınızda ne kadar yağmur yağdığını veya ne kadar şiddetli yağmur yağdığını biliyor olabilirsiniz, ancak evinize ne kadar yağmur yağdığını tam olarak bilemeyebilirsiniz. Bu, özellikle yağmur fırtınaları düzensiz olduğunda veya yağmur mevsimi olması gerekenden daha uzun sürdüğünde geçerlidir.

Yağışı bir yağmur ölçeri ile kesin olarak ölçerek, belirli çiçek türlerini, sebzeleri, meyveleri ve hatta ağaçları dikmenin doğru zamanının geldiğini bileceksiniz. Kendi suyunuzla takviye edebilmeniz için yağış miktarlarının ne zaman optimum seviyelerin altında olduğunu da bileceksiniz. Bu, ekiminizin başarılı olma olasılığını çok daha fazla artıracak, bahçenizde harcadığınız zamanı azaltacak ve en iyi sonuçları alacaktır.

Su Baskını için Olası Durumlara Önlem Alma

plüviyometreSele eğilimli bir bölgedeyseniz, toplam yağış miktarını izlemek daha da kritik hale gelir. Bir yağmur ölçer, bahçenizi ve evinizi olumsuz etkileyebilecek olası sel koşullarını belirlemenize olanak tanır. Belirli bir süre boyunca alışılmadık derecede yüksek yağış miktarları görüyorsanız, bahçenizde ve hatta evinizin içinde olası bir sel olduğunu gösterebilir. Toprak tamamen doymuş haldeyken, yağmurun akıp gitmekten başka seçeneği olmayacak, bu da suyun evinize sızmasına, bahçenizde durgun su oluşmasına, yeni ekilen tohumları veya gübrenin yıkanmasına veya bahçenize zarar vermesine neden olabilir. Yağışı ölçüp izleyerek çevrenizden haberdar olacak ve olası sorunlar için uygun şekilde hazırlanabileceksiniz.

Ve evinizde yağış ölçümünden yararlanmak için sel bölgesinde olmanıza gerek yok. Özellikle kuraklıklardan ve olağandışı yoğun veya sık yağmur fırtınalarından sonra, başka türlü yaşamayacak alanlarda beklenmedik seller olabilir. Uygun fiyatlı, kurulumu kolay bir yağmur ölçer, karşılaşacağınızı düşünmeseniz bile su sorunlarını takip etmenin ve fark etmenin zahmetsiz bir yoludur.

Daha İyi Yağış Verileri Elde Etme

Yağışı izlemenin yerel hava durumu kanalları ve haber web siteleri gibi bazı yolları olsa da, genellikle çok kesin verilere sahip değildirler. Ölçümleri genellikle belirli bölgeler ve coğrafi konumlarla sınırlıdır. Doğrudan evinizin etrafındaki alanı ölçemezler, bu da sensörlerinin bulunduğu yerden daha fazla veya daha az etkilenebilir. Yağmur ölçünüz, yakındaki diğer şehirlerde yağmur yağmıyor olsa bile, mülkünüzün etrafına tam olarak ne kadar yağmur yağdığını size söyleyecektir.

Evinizdeki toplam yağış miktarını ölçmek ve izlemek, birçok fayda sağlayan kolay ve faydalı bir etkinliktir. Uygun fiyatlı bir yağmur ölçer, sizi evinizin etrafındaki su hakkında kesin, ayrıntılı bilgilerle donatabilir ve hatta seçtiğiniz stile bağlı olarak dekoratif bir odak noktası olabilir. Bahçelerine veya çimlerine çok iş koyan ev sahipleri bir yağmur ölçeri bulacaklar – ancak genel olarak sadece hava durumu ve trendleriyle ilgilenenler de meraklarını gidermek için ilginç bir yol bulacaklar.