Takometre Nedir?

takometre-nedir

Takometre dakika başına devir olarak, bir motorun işletme hızını ölçmek için kullanılan bir ölçüm cihazıdır. Aynı zamanda bir devrim ölçüm cihazi olarak da bilinir. Cihaz, makine hareket halindeyken milin veya diskin dönme hızını ölçebilir. Aynı zamanda dönen bir şaftın açısal hızını da gösterir. Bu cihazlar genellikle trafik hızını ve hacmi / akışı tahmin etmek için kullanılır. Araba, uçak veya diğer araçlarda kullanılır. Güvenli dönüş hızı aralığını gösteren işaret ile birlikte motor krank milinin dönüş hızını gösterir.

Takometre Türleri

Temas türü: Bu tür takometre genellikle makineye veya elektrik motoruna sabitlenir. Serbest dönen bir tekerleği dönen bir şaft veya disk ile temas ettirerek çalışır. Mil, darbeleri üretmek için çarkı hareket ettirir. Bu darbeler daha sonra bir takometre ile okunur ve dakika başına devir olarak ölçülür. Doğrusal hız ve mesafeyi de hesaplayabilir.

Temassız tip Lazerli Ölçüm: Aynı zamanda foto takometre veya dokunmatik olmayan takometre olarak da bilinir. Bu tip cihaz, dönen mekanizma ile herhangi bir fiziksel temasa ihtiyaç duymaz. Ölçümleri almak için bir lazer, kızılötesi ışık veya diğer ışık kaynakları kullanır. Cihaz, ışık demetini gönderir. Bu ışın, bir bant her tam dönüş yaptığında yansır. Devir / dakika cinsinden dönme hızını ölçmek için işlem sırasında alıcının bu yansımaları sayması gerekir. Bu tip takometre verimli, dayanıklı, doğru ve kompakttır.

Elektronik takometre: Motor devrini ölçmek için kullanılan elektronik bileşenlerden oluşur. Dakika başına devir cinsinden hızı ölçer. Sürüş hızını ölçmek için esas olarak arabanın kontrol panelinde kullanılır. Elektrik darbeleri üretmek için dönen bir motorun yanına yerleştirilmiş manyetik bir pikap kullanır. Bu darbelerin frekansı motor hızıyla orantılıdır.

Analog takometre: Zaman periyoduna göre makine devrini sayan elektronik bir alettir. Bobinin akımının yön değiştirdiği frekansı okur. Motorun daha hızlı dönmesi durumunda manyetik alandaki değişim daha yüksek voltaj oluşturarak daha kesin hale gelir.

Dijital takometre: Dönen nesnenin hızını ölçen dijital bir cihazdır. Dönen bir şaftın veya motorun açısal hızını tanımlayan optik bir kodlayıcıdır. Genellikle otomobillerde, uçaklarda, medikal ve enstrümantasyon uygulamalarında kullanılır.

Mekanik takometre: Mekanik bir yayı germek veya sıkıştırmak için dönen bir kütle üzerinde merkezkaç kuvveti vardır. Motor devrini belirlemek için ardışık olarak ayarlanmış bir dizi saz kullanır. Makinenin titreşim frekansını göstererek motor devrini gösterir.

NOT:Doğru takometre tipini seçerken hassasiyet, hassasiyet, temas, temassız tip, menzil, edinim süresi, taşınabilir / sabit, analog / dijital ve maliyet dikkate alınan önemli faktörlerdir.

 Devir Ölçer Kullanım Alanları

 1. Endüstriyel alanlarda dönen mekanizmalarin devrini ölçmek için kullanılır.
 2. Eğimli bir açıyla takılı bir tekerlek yardımıyla sıvının akışını ölçebilir.
 3. Hastaların kan akış hızının ölçülmesi medikal sektör için geçerlidir.
 4. Araçlarda motor krank mili dönüş oranını göstermek için kullanılır.

En Çok Satan Takometrelerden Bazıları

Takometre endüstriyel motor kontrolünde önemli unsurlardan biridir. Temel işlevlerinden birkaçı, motor hızının izlenmesi, sayma, proses kontrolü ve oran / çekme uygulamasını içerir. Oysa konveyörler, yel değirmeni, döner besleyiciler, öğütücüler, kurutucular, burgular, asansörler gibi ekipmanlar için geçerlidir ve uygun endüstriler arasında enerji santralleri, geri dönüşüm ve kimya tesisleri, otomotiv ve malzeme taşıma, yiyecek ve içecek, kağıt fabrikaları, vb. Şimdi bir motorun çalışma hızını ölçerek ve bir takometre yardımıyla güvenli hız aralığını koruyarak ekipmanınızın ve otomobilinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz.Aşağıda en çok satılan takometre modellerini inceleyebilirsiniz.

DT 2236C Temaslı ve Temassız Devir Ölçer

DT 2236C Temaslı / Temassız Devir Ölçer (Takometre)Dt 2236c takometre temaslı ve temassız ölçüm yapabilen portatif tipli dijital bir takometredir.Temassız ölçüm modunda RPM birimi ile, Temaslı ölçüm modunda ise RPM ve m/min birimi ile ölçüm yapabilmektedir.Geniş ekranı ve kolay kullanımı sayesinde kullanıcılar tarafından beğenilmektedir.

Teknik Özellikler

Temassız ölçüm aralığı 2.5 ile 99.999 RPM (r/min)
Temaslı ölçüm aralığı 0.5 ile 19.999 RPM (r/min)
Hassasiyet ±(0.05%+1d)
Çözünürlük 0.1 RPM
Ölçüm mesafesi 50mm . . . 500mm
Ölçüm Süresi 0.8 saniye
Güç Kaynağı 4 adet 1.5V AA pil
Ağırlık 220 gr
Boyutları 190 x 72 x 36 mm
Çalışma sıcaklığı ve nem aralığı 0ºC . . . 50ºC
Aksesuarlar 4 adet farklı ebatlarda ölçüm ucu, 2 adet 20 cm uzunluğunda lazer etiketi, deri saklama çantası
Min/Max Özelliği Var

Uni-T UT372 Optik Temassız Takometre

ut-372-temassiz-takometreUnit UT372 takometre, temassız lazer ile ölçüm yapabilen dijital bir takometredir.10 bin devire kadar ölçüm yapabilmektedir.Yanında gelen usb kablosu ile hagfızasına aldığı dataları pc yükleyebilirsiniz.UT372 fiyat ve performans olarak tatmin edici bir ölçüm cihazidir.

Özellikleri

 1. Geniş led ekrana sahiptir.
 2. MAX / MIN / AVG / normal modlar vardır.
 3. Ayarlanabilir örnekleme hızı (0.5-255s)
 4. Otomatik kapanma (iptal edilebilir)
 5. İsteğe bağlı (açık / kapalı) lazer mevcuttur.
 6. Saat ve saat ayarı mevcuttur.
 7. PC’ye USB kablosu ile veri aktarımı yapabilir.
 8. Veri tutma, düşük güç tüketimi, 40 saat boyunca sürekli çalışma

Defi Takometre Analog

defi-takometreDefi devir ölçer, araçlarınızda kullanabileceğiniz çok satan bir analog takometre çeşitidir.Şık tasarımlı bu devir ölçer, değişebilir ışıkları sayesinde beyaz,siyah,kırmızı ve mavi renklerde kullanabilirsiniz.Açılıp kapanmasını modlar arasından seçebilirsiniz.Defi devir ölçer otomobil sektorunde çok satılan bir takometre modelidir.