Soğuk Zincir İndikatörü Nedir?

soguk-zincir-indikatoru

Soğuk zincir sıcaklık indikatörü, geri dönüşü olmayan sevkiyatlarda kullanılan ürünlerin ideal taşıma sıcaklığının dışına çıkıp çıkmadığını gösteren sıcaklık etiketleridir. Bu etiketlerde, sıcaklık belli aralığın dışına çıktığında geri dönüşü olmayan bir kimyasal değişime uğrar ve soğuk zincirin kırıldığını gösteren rakamlar ile okunur. Bu değişim, kullanıcıların etiketin olumsuz sıcaklıklara maruz kaldığı süreyi anlamalarını sağlar.

Sıcaklık etiketleri, soğuk zincir nakliye şirketleri için mükemmel bir şekilde çalışır ve bozulabilir gönderilerin sıcaklığını izlemelerine olanak tanır. Bu göstergeler, gıda ve ilaç sektörlerinde, ürünlerinin aşırı sıcaklıklara maruz kaldığını belirtmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Soğuk zincir sürecini korumak, pek çok üretici için ana önceliktir. İlaç, gıda ve endüstriyel ürünlerin nakliyesinin sıcaklıktan etkilenmemesini sağlamak, nakliye ve sevkiyatlarda en büyük endişe kaynağıdır. Birkaç derece değişimi ürünleri bozabilir veya kullanılmayacak hale getirebilir.Bu yüzden düşük maliyetli, kullanımı kolay soğuk zincir indikatörleri sevkiyatlarda ürün güvenliğini sağlamak için tercih edilmektedir.

Soğuk Zincir İndikatörü Yaygın Kullanılan Sektörler

En yaygın kullanım alanları;

  1. Aşı ve ilaç taşımacılığı
  2. Dondurulmuş gıdalar
  3. Kan ve organ taşımacılığı
  4. Yaş meyve ve sebze sevkiyatı
  5. Kimyevi maddeler
  6. Gıda ürünleri