pH Metre Kalibrasyonu Hakkında İpuçları

Ph metreler sıvıların asitlik ve alkalilik durumlarını ölçmeye yarayan aletlerdir.Bir ph metreniz varsa kalibrasyon işlemleri ile sürekli uğraşmak ve ph metrenizin uzun ömürlü olması için bazı teknikleri bilmeniz gerekiyor.Bu yazımızda ph metre kalibrasyonu, ph probu temizliği ve korumasının nasıl olacağına dair ip uçları edinebilirsiniz.

pH Ölçüm Cihazını Neden Kalibre Etmek Gerekir?

pH elektrotları kullanıldıkça ve zaman geçtikce ölçümleri sapmaya başlar.Kalibrasyon, ölçümlerin sapmamasını sağlamak için doğrulama yapmaktır.pH metrenizi kalibre ederek doğru ölçüm yapmaya başlayabilirsiniz, yoksa emin olamassınız.

 

pH Metrenizi Ne Sıklıkla Kalibre Etmeniz Gerekir?

pH metrenizi ne sıklıkla kalibre etmeniz kullanım sıklığınıza bağlıdır.pH metrenizi hergün kullanıyorsanız günlük kalibre etmeniz gerekir, eğer haftada bir,iki kullanım gibi nadiren kullanıyorsanız sıklıkla kalibre etmenize gerek kalmaz.Bir ölçüme başlamadan önce ph metrenizi kalibre etmeniz sağlıklı ve emin ölçüm yapmanıza yardımcı olur.

ph-metre-kalibrasyon-1

pH Elektrotu Nasıl Saklanmalı?

pH elektrotları islak saklanması gereken cam bir ampul bulunmaktadır.Bu ampul ph metrenin en önemli parçasıdır.Şayet ölçüm yaptıktan sonra ph elektrotu ıslak ve temiz birakılmaz ise ölçüm sonrası cam ampul üzerinde kalan kalıntılar ampul üzerinede kuruyarak kısa sürede elektrotunuzu bozabilir.Bu ampulu korumaya yarayan ph koruma sıvıları kullanabilirsiniz.pH metre solusyonunuz yok ise 4 veya 7 solusyon suyunuzu ph elektrodunuzu ıslak birakmak için kullanabilirsiniz.Cam ampul sürekli ıslak kalmalıdır.

pH Metreyi Kalibre Etmeniz İçin Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

  1. Kaç noktadan kalibre edecekseniz o kadar sayıda temiz ve kuru bir kap. ( Beher olabilir).
  2. pH metre tampon çözeltiler. (4-7-10 solusyonları)
  3. Saf su.( solusyonlar arası geçiş yaparken ,ph probu saf su ile yıkanmalı ve kurulanmalı)

pH Elektrodunu Nasıl Temizleyebilirim?

pH elektrotunu temizlemeniz için sadece saf su kullanabilirsiniz.Saf su ile fazla tazik vurmadan temizleyin ve elektrotunuzu ıslak olarak saklayın.

pH Ölçümü ile İlgili Daha Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!!!