Nem Tayin Cihazı Nedir ve Nem Analizi için Nasıl Kullanılabilir?

nem-tayin-cihazi-nedir

Nem tayin cihazi, içine katılan numuneyi “kuruma kaybı” yöntemi ile nem oranını ölçen bir labaratuvar cihazidir.İçinde bulundurduğu terazisi numunenin öz ağırlığını tartar ve kurutma işleminin başından sonuna kadar kayıp olan nem değerlerini ve kalan katı madde miktarını belirler.

Nem Tayin Cihazının Çalışma Prensibi Nedir?

nem-tayin-cihaziBir Nem Tayin Cihazı , ‘kuruma kaybı’ (LOD) yöntemini kullanarak nem analizi gerçekleştirir . Bu, nem analizi için en yaygın yöntemdir.
Numune, nem giderilmesinden önce ve sonra Nem Tayin cihazının terazi ünitesi kullanılarak tartılır. Bu, numune ısıtılırken ve bir halojen lamba veya başka bir kızılötesi radyatör kullanılarak kurutulurken ağırlığın sürekli kaydedilmesiyle yapılır.
Numune artık ağırlık kaybetmediğinde, nem içeriğini hesaplamak için kullanılan iki ağırlık arasındaki fark ölçülür. Bu aynı zamanda termos-gravimetrik prensip olarak da bilinir.

Nem Analizi için Neden Kullanılır?

Bir nem tayin cihazı son derece önemlidir çünkü birçok sektörde nem analizi gereklidir. Örneğin, nem içeriğinin ölçülmesi gıda, ilaç, tekstil ve tarım endüstrilerinde oldukça gereklidir. Bunun nedeni ağırlık, raf ömrü, fiyatlandırma ve kalite gibi kalite kontrol kriterlerini etkilemesidir.
Örneğin, yüksek nem seviyeleri, ürünlerin değerini düşürecek ve daha büyük bir mikrobiyal aktivite potansiyeli nedeniyle raf ömrünü azaltacaktır. Çoğu ürün, en yüksek kalite için optimum nem içeriğine sahip olacaktır ve belirli düzenlenmiş ürünler için doğru nem içeriğini belirlemek için pek çok yasa ve yönetmelik bulunmaktadır. Örneğin, belirli gıda ürünleri için izin verilen maksimum nem içeriğini tanımlayan ulusal gıda düzenlemeleri vardır.
Bu nedenle, bu tür düzenlemelere uyum ve kaliteli bir ürün üretimi için nem analizi şarttır. Nem analizi için en iyi yöntem, Nem tayin cihazının kullanılmasıdır.

Nem Tayin Cihazı Nerelerde Kullanılır?

Nem tayin cihazinin kullanıldığı alanlar;

 1. Gıda sanayi( kalite güvencesi ve hassas denetim)
 2. Kimya laboratuvarları ( boya kalite kontrol, malzeme denetim v.b alanlar)
 3. Ecza ve İlaç Sanayi ( Kozmetik denetim, ilaç kalite kontrol )
 4. Çevresel Atık Analizi (Kirli çamur ölçümü, biyoyakıt ölçümü)

Shimadzu’dan MOC63u Nem Tayin Cihazi

MOC63u ; Gıda, çevre, kimya ve ilaç dahil olmak üzere birçok endüstride çok çeşitli uygulamalar için mükemmel performansa sahip japon üretimi nem tayin cihazidir.

shimadzu-moc63-nem-tayin-cihaziShimadzu’dan MOC63u Özellikleri

 • Kolay başlatma modu – MOC 63u, terazinin kapağını kapatmanızın hemen ardından otomatik olarak ölçüme başlar.
 • Büyük kap boyutu – 95 mm çap, tüm şekil ve boyutlardaki çeşitli malzemelere uyum sağlar.
 • Yerleşik USB bağlantı noktası – USB işlevi terazinize dahildir, ancak USB sürücüsünü yüklemeniz gerekir. RS-232C (9 pinli konektör) bu modelde de mevcuttur.
 • Halojen ısıtıcı – Uzun ömürlü bir halojen ısıtıcı size hızlı ve doğru ölçüm vaat eder. Sıcaklık 50 ila 200 ° C (1 ° C’lik artışlarla) arasında değiştirilebilir.
 • Basit bir tuş takımı kullanarak kolay kullanım – Kullanımı kolay yazılım ve tuş takımı düzeni, numuneleri ölçerken zamandan tasarruf etmenize yardımcı olmak için otomatik başlatma modumuzla birleşir. MOC 63u’daki dahili bellek, 10 ölçüm koşulunu ve 100 sonucu kaydedebilir.
 • Çoklu alternatif kurutma modları – Hızlı kurutma modu, Yavaş kurutma modu ve Aşamalı kurutma modu vardır.
 • UniBloc Alüminyum Alaşımlı Kütle Sensörü – Geleneksel elektromanyetik denge sensörü tertibatının yerini alan UniBloc’un kompakt, tek tip yapısı, kararlı sıcaklık özellikleri, mükemmel yanıt süresi ve masa köşe yük performansı sağlar.

TEKNİK ÖZELLİKLER

 1. Terazisinin Kapasitesi 60 g.
 2. Ölçüm Aralığı 0,02 gr – 60 gr
 3. Terazi Hassasiyeti 0,001 g.
 4. Nem Hassasiyeti 0,1% (1 – 4,99 gr. arası) – 0,01 % ( 5 gram üzeri)
 5. Ölçüm Hafızası 100
 6. Ölçüm Koşulları Veri Belleği 10
 7. İletişim RS232 ve USB
 8. Zamanlama Ayarı 1-120 dakika
 9. Sıcaklık Ayarı 50-200°C (1°C artışlarla)
 10. Isıtıcı Tipi Düz tip halojen ısıtıcı
 11. Tekrarlanabilirlik 0,15% (2gr) / 0,05% (5gr) / 0,02% (10gr)
 12. Cihaz Ebadı 202 x 336 x 157 mm
 13. Ölçüm Haznesi Ø95 mm
 14. Güç 400W
 15. Ağırlık 4 kg
 16. Ekran Arka ışıklı LCD ekran