Multimetre Nedir?

multimetre-nedir

Volt-ohm metre olarak da bilinen multimetre, elektrik voltajını, akımı (amperaj), direnci ve diğer değerleri ölçmek için kullanılan bir el test cihazıdır. Multimetreler analog ve dijital çeşitleri vardır.Akü voltajını ölçmek gibi basit testlerden arızaları tespit etmeye ve karmaşık teşhise kadar her şey için kullanışlıdır. Elektrikçilerin motorlarda, cihazlarda, devrelerde, güç kaynaklarında ve kablolama sistemlerindeki elektrik sorunlarını gidermek için tercih ettiği araçlardan biridir.

Analog Multimetreler

extech-multimetre-analog-38073ABir analog multimetre, bir mikro ampermetreye (amperajı veya akımı ölçen bir cihaz) dayanır ve dereceli bir ölçekte hareket eden bir iğneye sahiptir. Analog multimetreler, dijital benzerlerinden daha ucuzdur, ancak bazı kullanıcıların doğru okuması zor olabilir. Ayrıca dikkatli bir şekilde taşınmaları gerekir ve düşürüldüklerinde zarar görebilirler.

Analog multimetreler tipik olarak bir voltmetre olarak kullanıldıklarında dijital sayaçlar kadar hassas değildir. Bununla birlikte, analog multimetreler yavaş voltaj değişikliklerini tespit etmek için harikadır çünkü iğnenin ölçek üzerinde hareketini izleyebilirsiniz. Analog test cihazları, düşük dirençleri ve yüksek hassasiyetleri nedeniyle, 50µA’ya (50 mikroamper) kadar düşük ölçekleri ile ampermetreler olarak ayarlandıklarında olağanüstüdür.

Dijital Multimetreler

Dijital multimetreler en yaygın kullanılan modeldir. Analog sayaçlar üzerinde bulunan hareketli iğne ve cetvel yerine, dijital sayaçlar bir LCD ekranda okumalar sağlar. Analog multimetrelerden daha pahalı olma eğilimindedirler, ancak temel sürümler arasında fiyat farkı minimumdurTabikide kalite olarak üst düzey pahalı dijital multimetrelerde satılmaktadır.

extech_ex205t-multimetreDijital multimetreler, dijitalin daha yüksek direnci nedeniyle tipik olarak voltmetre işlevinde analogdan daha iyidir. Ancak çoğu kullanıcı için dijital test cihazlarının birincil avantajı, okunması kolay ve yüksek doğrulukta ölçüm yapmalarıdır.
Multimetre ile Ölçüm Yapmak
Bir multimetrenin temel işlevleri ve işlemleri hem dijital hem de analog test cihazları için benzerdir. Test cihazının kırmızı ve siyah olmak üzere iki ucu ve üç portu vardır. Siyah uç, “ortak” bağlantı noktasına takılır. Kırmızı uç, istenen işleve bağlı olarak diğer bağlantı noktalarından birine takılır.

Uçları taktıktan sonra, spesifik test için işlevi ve uygun aralığı seçmek için test cihazının ortasındaki düğmeyi çevirin. Örneğin, düğme “20V DC” olarak ayarlandığında, test cihazı 20 volta kadar DC (doğru akım) voltajı algılayacaktır. Daha küçük voltajları ölçmek için düğmeyi 2V veya 200mV aralığına ayarlarsınız.

Bir okuma yapmak için, test edilecek terminallerden veya tellerden birine her bir lead’in çıplak metal sivri ucuna dokunursunuz. Voltaj (veya başka bir değer) test cihazında okunacaktır. Voltaj veya akımın test cihazının maksimum değerini aşmaması koşuluyla, multimetreler enerjili devrelerde ve ekipmanlarda güvenle kullanılabilir. Ayrıca, enerjili bir test sırasında test uçlarının çıplak metal uçlarına asla dokunmamaya dikkat etmelisiniz, çünkü bir elektrik çarpmasına maruz kalabilirsiniz.

Multimetre Fonksiyonları

Multimetreler, modele bağlı olarak birçok farklı okuma yeteneğine sahiptir. Temel test cihazları voltajı, amperajı ve direnci ölçer ve sürekliliği kontrol etmek için kullanılabilir, bu da tam bir devreyi doğrulamak için basit bir testtir. Daha gelişmiş multimetreler aşağıdaki tüm değerleri test edebilir:

 1. AC (alternatif akım) voltajı ve amperajı
 2. DC (doğru akım) voltajı ve amperajı
 3. Direnç (ohm)
 4. Kapasite (faradlar)
 5. İletkenlik (siemens)
 6. Desibel
 7. Görev döngüsü
 8. Frekans (Hz)
 9. Endüktans (henrys)
 10. Sıcaklık Celsius veya Fahrenheit

Ek okumalar için bazı multimetrelere aksesuarlar veya özel sensörler eklenebilir, örneğin:

 1. Işık seviyesi
 2. Asitlik
 3. Alkalilik
 4. Rüzgar hızı
 5. Bağıl nem

True RMS Multimetre Nedir?

RMS-MULTİMETRE-NEDİRTrue RMS yanıt veren multimetreler, uygulanan bir voltajın “ısıtma” potansiyelini ölçer. “Ortalama yanıt veren” bir ölçümün aksine, bir dirençte harcanan gücü belirlemek için gerçek bir RMS ölçümü kullanılır. Güç, dalga şeklinden bağımsız olarak ölçülen gerçek RMS voltajının karesiyle orantılıdır. Ortalama yanıt veren bir ac multimetre, yalnızca sinüs dalgası girişleri için gerçek bir RMS ölçer ile aynı değeri okumak üzere kalibre edilir. Diğer dalga biçimi şekilleri için, ortalama yanıt veren bir ölçüm cihazı, sağdaki şekilde gösterildiği gibi önemli hatalar sergileyecektir.

Bir multimetre, bir sinyalin yalnızca ac bileşenini ölçmek için tipik olarak bir dc engelleme kapasitörü kullanır. Giriş dalga formunun ac bileşenlerinin yalnızca “ısıtma değeri” ölçülür (dc reddedilir). Sinüs dalgaları, üçgen dalgalar ve kare dalgalar için, bu dalga biçimleri bir dc kayması içermediğinden ac ve ac+dc değerleri eşittir. Darbe dizileri gibi simetrik olmayan dalga biçimleri, ac-bağlı true RMS ölçümleri tarafından reddedilen dc voltajları içerir.

Multimetre fiyatları ve çeşitleri için tıklayın!