Kompost Termometresi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

kompost-termometresi

Sıcak kompostlama, bahçenizdeki bitkileri ideal bir besin kaynağı almasını sağlamanın harika bir yoludur.Kompost termometresi, kompost oluşurken sıcaklık aşamalarını kolayca ölçmenizi sağlar.

Sıcak kompostlamadan yararlanmak için, doğru sıcaklığın korunduğundan emin olmanız gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu bir kompost sıcaklık ölçer kullanmaktır.

Bir kompost termometresi, kompost yığınınızın sıcaklığını istediğiniz zaman görmenizi sağlar. Kompost yığınınızın sıcaklığını bilmek, ideal sıcaklığa ulaşabilmeniz için gerekli ayarlamaları yapmanızı sağladığı için önem arz eder.

Kompost Termometresi Nasıl Kullanılır?

Bahçecilikle uğraşan herkes kompostun önemini bilir. Kompost uygun zamanlarında bahçenize serpildiğinde, sağlıklı bitkiler ve sağlıklı bir çim sağlayan her türlü besini içinde barındırdığından toprağınıza zenginlik katar.

Kompost, mutfak yemek artıkları, meyveler, sebzeler, meyve kabukları ve kompost hakkında bilgisi olmayan birçok kişinin basitçe attığı her türlü mutfak çöpünü içeren çürüyen organik maddelerin etkileşimi sırasında oluşur.

Bir toplu kompost yığınının başlamasından sonraki günler içinde ısınmaya başlar. Bu, kompost yığını organik materyallerinin bir parçası olan mikropların, zeminde zaten mevcut olan nemin ve oksijenin etkileşiminden kaynaklanmaktadır. Isıtma etkisi, mikropların yemek yeme, salgılama, nefes alma ve çoğalmayı içeren metabolik aktivitesidir. Ayrıca yığının oturduğu topraktaki mantar ve organizmalar da sürecin bir parçası olur.

Uygun sıcaklıklarda döndürülen, uygun şekilde yapılmış, havalandırılmış statik bir kompost yığını, ısıtma döngüleri yaşar. Kompost sıcaklık ölçer, yığını ne zaman çevirmeniz gerektiğini söyleyen ve üç farklı geliştirme aşamasından geçerken izlenmesine yardımcı olan önemli bir araçtır.

İlk aşamaya mezofilik denir. Bu, yığın 20 °C ila 40 °C arasındaki sıcaklıklara ulaştığında gerçekleşir. İkinci aşama, yığın 40 °C ila 65 °C’nin üzerindeki sıcaklıklara ulaştığında termofilik olarak adlandırılır. Son aşamaya olgunlaşma denir. Bu, yığının döndürüldükten sonra yeniden ısıtılmadığı zamandır.

Yığının mezofilik aşamaya ne zaman ulaştığını keşfetmek için kompost termometresini kullanın ve ardından bir sonraki aşamaya ilerleyebilmesi için çevirin. Termofilik aşamaya ulaştığında, olgunlaşma aşamasına ilerleyebilmesi için tekrar çevirin.

Yabancı ot tohumlarını sterilize etmek ve bakterileri öldürmek için kompost kullanmak için, yığını en az üç ila dört gün boyunca 60 °C ve 65 °C aralığına ne zaman ulaştığını belirlemek için kompost termometrenizle izleyin. Faydalı mikropları öldürmeye başlayacağından kompost yığını birkaç saatten fazla 65 °C’nin üzerindeki bir sıcaklığa ulaşmadığından emin olun.

Bir kompost termometresi alırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 1. Probun uzunluğu
 2. Okumak ne kadar kolay
 3. Kullanılan malzemelerin kalitesi
 4. Okuma almak için geçen süre
 5. Paslanmayan prob uçu,
 6. Su geçirmezlik koruması

En İyi Kompost Termometresi

TFA 19.2008 Kompost Termometresi

Tfa 19.2008 termometresi, kompost ölçümlerinde kullanılmak için tasarlanmış bir kompost termometresidir.41 cm uzunluğundaki paslamaz çelik probu ile kompost yığınlarınızı rahatlık ile ölçebilirsiniz.Tfa 19.2008  termometresi analog bir cihazdır.Bu termometre pil gerekmeden çalışır ve hassas, sitabil ölçüm yapmanızı sağlar.

Kompost Termometresi Özellikleri

 1. Tfa 19.2008 kompost sıcaklık ölçer, 41 cm uzunluğunda proba sahiptir.
 2. Paslanmaz çelikten imal edilmistir.
 3. Analog bir cihazdır.Pil gerekmeden çalışır.
 4. -10°C – +90°C derece arası ölçüm yapabilmektedir.
 5. Sağlam dayanıklı malzemeden üretilmiştir.
 6. Almanya’dan ithal bir üründür.