İnkübatör Nedir ? İnkübatör Ne İşe Yarar ?

İnkübatör Nedir

Laboratuvar inkübatörü , mikrobiyolojik veya hücre kültürlerini büyütmek ve sürdürmek için kullanılan ısıtılmış, yalıtılmış bir kutudur. Laboratuvar inkübatörü, içindeki atmosferin optimum sıcaklığını, nemini ve gaz içeriğini korur. Birçok laboratuvar inkübatörü, farklı sıcaklık ve nem seviyeleri arasında geçiş yapmak üzere ayarlanabilen programlanabilir bir zamanlayıcı içerir. Laboratuvar inkübatörlerinin boyutları masa üstü ünitelerden dolap boyutundaki büyük sistemlere kadar değişir.

Tek veya çift bloklu kuru banyo inkübatörleri, böcek veya bitki çalışmaları için ideal biyolojik oksijen ihtiyacı (BOD) üniteleri, çalkalama inkübatörleri, hibridizasyon fırınları, biyoreaktörler ve çok çeşitli laboratuvar test odaları dahil olmak üzere birçok farklı laboratuvar inkübatörü vardır.

Laboratuvar İnkübatörünün Amacı Nedir ve Nerede Kullanılır ?

Bir laboratuvar inkübatörünün amacı, sıcaklık, nem ve CO2 gibi koşulları düzenleyerek hücre ve doku kültürleriyle güvenli ve güvenilir çalışma için kontrollü, kirletici içermeyen bir ortam sağlamaktır.

Laboratuvar inkübatörleri, bakteri kültürlerinin büyümesi ve depolanması, hücre ve doku kültürü, biyokimyasal ve hematolojik çalışmalar, farmasötik çalışmalar ve gıda analizleri için gereklidir.

Bir Fırın Laboratuvar İnkübatörü Olarak Kullanılabilir Mi?

Her ikisi de ısı ürettiğinden, fırınlar ve laboratuvar inkübatörleri genellikle yanlışlıkla aynı şey olarak kabul edilir veya aynı işlev için kullanılmaya çalışılır. Bununla birlikte, fark, bir fırının tipik olarak 93.3 ila 316 santigrat derece arasında değişen sıcaklıklar üretmesi, bir laboratuvar inkübatörünün ise tipik olarak 15.6 ila 48.9 santigrat derece aralığında olmasıdır.

Bu nedenle, bir fırın laboratuvar inkübatörü olarak kullanılamaz çünkü çoğu fırın, inkübatör olarak kullanılmaya uygun yeterince düşük bir sıcaklığa sahip olmayacaktır.

İnkübatör Çeşitleri

Standart İnkübatör :Hassas sıcaklık kontrolü ve homojenlik gerektiren çok çeşitli rutin uygulamaları yürütmek için uygun standart inkübatörler. Dekontaminasyon programları, kilitleme mekanizmaları, alarmlar, dijital ekranlar ve ısı kaybı olmadan görsel incelemeye izin veren şeffaf kapılar gibi özelliklere sahip çeşitli inkübatör boyutları mevcuttur. Standart inkübatörler, yerçekimi konveksiyon, mekanik konveksiyon veya çift konveksiyon hava akımı teknolojisini kullanır. İkili kural, operatörün fan hızını seçmesine olanak tanır.

Soğutmalı İnkübatör :Soğutmalı laboratuvar inkübatörleri, içeriklerini sabit bir sıcaklıkta tutacak şekilde tasarlanmıştır. İlaçların depolanması için farmasötik laboratuvarlarda ve hücre, bitki, doku ve mantar kültürleri için mikrobiyoloji, hücre biyolojisi ve bitki biyolojisi laboratuvarlarında kullanılan soğutmalı inkübatörler, büyümeyi desteklemek veya durdurmak için numuneleri ideal sıcaklıkta tutabilir.

Soğutmalı laboratuvar inkübatörleri doldurdukları alana, saklama kapasitelerine, sıcaklık aralığına ve inkübatör ayarlanan parametrelerin dışına çıktığında alarmları olup olmamasına göre değişebilir. Bazı soğutmalı inkübatörler ayrıca yerleşik çalkalayıcılara sahiptir. Çalkalayıcılar ayarlanabilir, zamanlı ve alarmlı olabilir veya olmayabilir.

Karbondioksit (co2) İnkübatörü: Karbondioksit (CO2) inkübatörleri, değerli hücre kültürleri için optimum büyüme koşulları ve kontaminasyon önleme sağlar.

Çalkalamalı İnkübatör :Çalkalamalı inkübatörler genellikle hücre kültürü, hücre havalandırması ve çözünürlük çalışmaları için kullanılır. Bir inkübatör içine ayrı bir çalkalayıcı yerleştirme ihtiyacını ortadan kaldıran aletler, oksijeni içerir ve besinleri kültür ortamı boyunca eşit olarak dağıtır. Stabil sıcaklık koşulları sunmanın yanı sıra, sallamalı inkübatörler, hücre kültürlerinin büyümesini etkilemek için değişken hızlarda bir yörüngesel çalkalama kullanır.