Hidroponik Tarım İçin En İyi 5 pH Ölçer

Hidroponik Tarım İçin En İyi 5 pH Ölçer

Başarılı bir hidroponik tarım geliştirmek için, su ph değerleri çok önemlidir ve bunun için bulabileceğiniz iyi bir ph test cihazi olmalıdır.Aksi taktirde doğru su analizi yapmassanız sulu tarımda yetiştirdiğini bitkilerin yaşaması ve gelişimi sıkıntı yaratabilir.Bundan dolayı, Hidroponik tarımda mahsullerin yetişmesi için en önemli test ekipmanlarının başında ph metreler gelmektedir.

İçindekinler
 1. Hidroponikte pH neden önemlidir?
 2. Hidroponik için en iyi pH Ölçerler
 3. Hidroponik için ucuz pH metre
 4. Hidroponikte pH seviyelerini nasıl test edersiniz?
 5. Bir pH metre ne kadar doğrudur?
 6. PH metrenin hassasiyetinin kaçması
 7. Suyunuzun pH’ını nasıl sabitlersiniz?

Hidroponikte pH Neden Önemlidir?

pH, bir asitlik ölçüsüdür. Hidroponik sisteminizin pH’ı bitkileriniz için önemlidir çünkü bitkilerinizin hidrofonik besin solüsyonunuzdan besinleri ne kadar iyi emebileceğini belirler . Besinler, çeşitli pH seviyelerinde suyunuzdaki moleküller ile farklı tepkimeye girerek, bitkileriniz tarafından emilim için az ya da çok kullanılabilir hale gelir. Bitkilerinizin ihtiyaç duyacağı besin maddelerinin çoğu kabaca aynı pH seviyesinde bulunur, bu da size suyunuz için ideal pH aralığınızı verir. Bu genellikle 5.5 ile 6.5 arasındadır.

Hidroponik için en iyi pH Ölçerler

Apera PH1 Value Cep Tipi pH Metre

apera-ph1-phmetreİlk pH metre seçimimiz Apera Instruments ph1 mıdelidir. Apera pH ölçüm cihazının kullanıcı dostu özellikleri, doğru ve kolay pH okumaları isteyenler için onu harika bir seçim haline getirir. Bu prob aynı anda sıcaklığı ve pH’ı ölçecek ve her iki değeri de okunması kolay bir LCD ekranda görüntülemenizi sağlar.

Özellikleri

 1. Apera ph metre, hidroponik sisteminizde ph ve su sıcaklığını aynı anda ölçmenize olanak sağlar.
 2. Otomatik kalibrasyon özelliği vardır.
 3. Gülen yüz simgesi sabit doğru okumaları gösterir, böylece ph ölçümünü fazladan beklemenize gerek kalmaz.
 4. Kalibrasyon ayarı kaçtığında ekran üzerinde simgelerden kullanıcısına belli eder, bu sayede cihazin kalibre olması gerektiğini anlayabilirsiniz.
 5. Arka aydınlatması ve geniş ekranı ile kolay kullanım sağlar.
 6. IP67 su ve toz koruması ile topraksız tarımda kullanabileceğini yapıya sahiptir.

not:Kullanıcılar bu ölçüm cihazının kullanım kolaylığına bayılıyor. Alıcılara göre, Apera’nın ölçüm cihazının kalibre edilmesi kolaydır ve birden fazla kullanımda tutarlı bir şekilde doğru pH okumaları verir. Bu ölçüm cihazı, bir çözeltiye maruz kaldığında kararlı okumalar verir ve bu, pH’ı doğru bir şekilde ölçme kabiliyetinin iyi bir göstergesidir.

Hanna HI 9812-5 Harici Problu pH / EC / TDS / Sıcaklık Ölçer

hanna-9812-5Hanna 9812-5 modeli kablolu portatif bir ph metredir.Bu model ph ve iletkenlik değerlerini beraber ölçmektedir.Tek cihaz ile ph ve ec ölçümü yapmak isteyen kullanıcılar bu modeli tercih etmektedir.Hanna 9812-5 hidroponik sistemde kullanacağınız ve kesinlikle şikayet etmeyeceğiniz çok kaliteli, hassas ölçüm yapabilen bir test cihazidir.

Özellikleri

 1. Taşıması kolay, 1 metre uzunlukta proba sahip portatif bir ph, ec ölçerdir.
 2. Ultra geniş ekrana sahiptir.Ekranda ph,ec ve sıcaklık ölçümü göstermektedir.
 3. Topraksız tarımda ihtiyaçınız olan ph ve iletkenlik değerlerini tek bir cihazdan karşılayan bir test cihazidir.
 4. Manuel kalibrasyona sahiptir.Çok hızlı ve kolay bir biçimde kalibre edebilirsiniz.

Not: Bir çok tarım firmasının kullandığı ve çok satan ph,ec modelidir.Cep tipi modellere göre biraz pahalı olsada ph,ec birlikte ölçtüğünden fiyatı o kadarda pahalı kalmamaktadır.Portatif kablolu ph metreler cep tipi ph metrelere göre daha stabil ve dayanıklı cihazlardır.

Adwa AD12 Cep Tipi pH Metre

ad12-ph-metre Evet yine meşhur ph metre adwa marka ad12 hidroponik tarımda kullanıcılar tarafından rabet gören bir ph metredir.Ph metre araştırıyorsanız illaki karşınıza çıkacak bir modeldir.Bu kadar yaygın olmasının sebebi fiyat olarak ekonomik olması ve uzun yıllardır ülkemizde satılmasıdır.Fiyat ve performans olarak tatmin edicidir.Topraksız tarımda kullanıma uygundur.

Özellikleri

 1. Ad12 ph metre ekonomik ve kullanışlı bir ph metredir.
 2. Otomatik kalibrasyon özelliği vardır.
 3. Ph ve sıcaklığı beraber ölçmektedir.
 4. Değiştirilebilir prob uçuna sahiptir.

Not: Adwa ad12 ph metre eğer kullanacaksanız, bakımını ve kullanım sonrası saklamasını iyi yapmanız gerekir aksi taktirde kısa sürede bozulabilir.Ph metre kullanıldıktan sonra temizlenmeli ve probu ıslak kalacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Eutech EcoTestr pH2 Cep Tipi pH Metre

EcoTestr pH2Eutech Ecotester sorunsuz ph ölçümleri için üretilmiş birinci sınıf bir ph metre çeşitidir.Uzun prob ömrüne sabip mu ph metre hidroponik tarımda ihtiyacınızı sorunsuz karşılayabilir.Doğru ve kullanımı kolay olan bu test cihazları, hidroponik bahçecilik, su ürünleri yetiştiriciliği, tarım, havuzlar, basit laboratuvar çalışmaları ve diğer su, atık su uygulamalarında hızlı pH kontrolleri için idealdir.

Özellikleri

 1. Otomatik kalibrasyon özelliği vardır.
 2. Uzun ömürlü prob ucuna sahiptir.
 3. IP67 su geçirmez ve suda yüzebilme özelliği vardır.
 4. 0,0 – 14,0 tam pH aralığı ölçüm yapabilmektedir.
 5. Otomatik sıcaklık telafisina sahiptir.

Hanna HI98129 Kombo Cep Tipi pH / İletkenlik Ölçer

hanna-98129 Hanna HI98129 cep tipi bir ph,ec ölçer cihazidir.Hidroponik tarimda ph ve ec ölçümünü tek bir cihazdan yapabileceğiniz combo bir test ekipmanıdır.Hassas ve doğru ölçümler alabileceğiniz bir modeldir.Su geçirmez özelliği ile topraksız tarımda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Özellikleri

 1. Su geçirmez özel bir yapıya sahiptir.
 2. Ph, iletkenlik ve sıcaklık ölçümünü tek bir cihazdan yapmaktadır.
 3. Taşıması kolay, dayanıklı dış yapı malzemesine sahiptir.
 4. Otomatik kalibrasyon özelliği vardır.
 5. Görüntülenen değeri sabitleyen HOLD butonu vardır.

Hidroponik İçin Ucuz pH Metre

hidroponik-ph-metreHidroponik tarıma yeni başlayacaksanız, bu işi size merak uyandırıyorsa başlamak için ufak sistemlerde başlamanız ve alanı görmeniz sizin için iyi olur.Her iş için tecrübe ede, ede ilerlemek ilerleyen zamanda daha sağlam temeller kurmanızı sağlar.Hidroponiğe yeni başlayanlar için fiyat olarak en ekonomik ve başlanğıç için ideal ph metre modeli aşağıda sizin için inceledik.

Ph-100 Dijital PH Metre

Bu ph metre oldukça ekonomik fiyata sahiptir.Başlangıç için denenebilir bir ph metredir.Cep tipi bir modeldir.Hidroponik sistemde, evdeki arıtma suyunuzda, akvaryumunuzda ph ölçümü yapabileceğınız bir test cihazidir.

Hidroponikte pH Değerini Nasıl Test Edersiniz?

İlk önce kullanacağınız ph metrenizi kalibre etmeniz gerekmektedir.Kalibre olduktan sonra suyunuzu ph değerini ölçebilir ve ölçüm sonrası istediğini değere ayarlamak için asitlerinizi suya girebilirsiniz.Ph metre kalibrasyon aşamalarını kullandığınız sıklığa göre ayarlayın, örneğin her gün kullanıyor iseniz, her gün 1 defa kalibre edin.Çok nadiren kullanıyorsanız, hergün kalibre etmenize gerek kalmaz.

Bir pH Metre ne Kadar Doğrudur?

PH ölçüm cihazınızın doğruluğu, ne kadar iyi kalibre ettiğinize ve hassasiyetine bağlıdır. Ölçüm cihazını doğru şekilde kalibre etmezseniz, piyasadaki en pahalı ekipman size yardımcı olacak kadar iyi olmayacaktır. Aynı şekilde, kalibrasyon sürecine dikkat ederseniz, bazı düşük teknoloji seçenekleri, suyunuzu ideal pH aralığına getirmek için yeterince doğru olabilir.

Genel olarak, daha yüksek kaliteli pH ölçerler, düşük kaliteli ölçerlerden daha hassas olacaktır. İdeal pH aralığının uç noktalarına doğru ilerlerseniz bu bir sorun olabilir, çünkü düşük hassasiyetli bir ölçüm cihazı pH’ı gerçekte bunun dışında olduğunda ideal aralıkta ölçebilir. Bu sorunları önlemek için yapabileceğiniz en yüksek kaliteli pH metreye yatırım yapmak ve kalibrasyon işlemi sırasında ekstra özen gösterdiğinizden emin olmak önemlidir.

PH metrenin hassasiyetinin kaçması

PH metrenin eğimi, suyunuzun pH’ı ve voltajı arasındaki ilişkiyle ilgilidir. Bu bilgiler sizin için yararlıdır, çünkü bu bilgileri ölçüm aletinizle ilgili bir sorun olup olmadığını belirlemek için kullanabilirsiniz. Eğim çok düşükse veya dengesizse, bu, probunuzun pH’ı kullanıcı hatası nedeniyle veya probun eskimesi ve servis veya değişim gerektirmesi nedeniyle doğru şekilde ölçmediği anlamına gelebilir .

Suyunuzun pH’ını nasıl sabitlersiniz?

PH’ınızı test ettiyseniz ve aşırı derecede kötüyse, suyunuzu ideal aralıklara geri ayarlamanın kolay yolları vardır. PH bir asitlik ölçüsü olduğundan, suyu daha asidik hale getirmek için bir asit eklemeniz veya suyu daha az asidik hale getirmek için alkali bir şey eklemeniz gerekir. Suya herhangi bir asit veya alkali çözelti ekleyemeyeceğinizi unutmamak önemlidir.

Suyun pH’ını ayarlamak için özel olarak geliştirilmiş özel ürünler kullanmalısınız. Aksi takdirde, bitkileriniz için tehlikeli olan kimyasalların ortaya çıkma riskiyle karşılaşırsınız. Suyunuzla ilgili bir sorun belirledikten sonra, istenen aralıkta olup olmadığını test edene kadar suyunuza gerekli miktarda asidik veya alkali solüsyon ekleyin.