Hidrometre Nasıl Kullanılır ve Okunur

Bir hidrometre , sıvıların özgül ağırlığı belirlemek için kullanılan bir araçtır. Katı bir cismin içinde yüzdüğü bir sıvı içinde kendi ağırlığını değiştirmesi Arşimet ilkesine göre çalışır. Hidrometreler iki genel sınıfa ayrılabilir: sudan ağır sıvılar ve sudan hafif sıvılar. Özgül ağırlık ölçeği olarak bilinen standart hidrometre ölçeğinde damıtılmış su, ilk ölçüm noktası olan 1.000’e eşittir. Sudan daha hafif sıvılar 1.000 özgül ağırlığın altında ölçeklenir ve sudan ağır sıvılar 1.000 özgül ağırlığın üzerinde ölçeklendirilir.

İşlev, Ölçek Türleri ve Kullanım

hidrometreBir hidrometre, belirli bir ağırlığa göre kalibre edilmiş dereceli veya basılı bir ölçekle her iki ucu kapatılmış ince bir cam veya plastik tüpten oluşur. Tüpün bir ucu ampul şeklindedir ve ince kurşun bilye veya çelik bilyeden oluşan bir balast ile ağırlıklandırılmıştır. Balast, aletin bir balıkçı bobberi gibi bir sıvı içinde dik yüzmesine neden olur. Genellikle hidrometre kavanozu olarak bilinen ikinci bir cam veya plastik silindir, ölçülen sıvı ile doldurulur. Hidrometre daha sonra numune sıvısını içeren hidrometre kavanozuna yerleştirilir. Numune sıvısının özgül ağırlığı, kavanozdaki numune sıvısının seviyesi hidrometre ölçeğindeki bir nokta ile aynı hizada olduğunda gösterilir. Hangi terazinin kullanıldığına bağlı olarak, numune sıvısının sudan kaç kat daha ağır veya daha hafif olduğu gösterir.

Okuma Yöntemi

Bazı hidrometrelerin üzerinde basılmış bir veya daha fazla ölçeği vardır. Hidrometreyi kullanmak için önce kavanozunu numune sıvısıyla doldurun. Hidrometreyi kavanoza yerleştirin ve hava kabarcıklarını çıkarmak için hızlıca döndürün. Hidrometre yerleştiğinde, okumayı uygun ölçekten alın. Ölçümün doğru olması için numune sıvısının 15 derece’de olması gerekir. Sıvı 15 derece’de değilse, ölçüm ayarlanmalıdır.

Saydam sıvıları okurken, göz sıvının yüzeyinin düzleminin biraz altına yerleştirilmeli ve elips olarak görülen bu yüzey düz bir çizgi olarak görünene kadar yavaşça kaldırılmalıdır. Çizginin hidrometre ölçeğinde bulunduğu nokta, hidrometrenin okuması olarak kaydedilmelidir. Bir sıvı yeterince berrak olmadığında ve yukarıda anlatıldığı gibi bir okuma yapılamadığında, yüzeyin üstünden okumak ve sıvının hidrometre üzerinde yükseldiği noktayı mümkün olduğunca doğru bir şekilde tahmin etmek gerekecektir.

Hidrometrede Doğruluk

Doğruluk üç ana faktöre bağlıdır:

  1. Temizlik, , ölçüm mezuru ve okumaların yapıldığı sıvı uygun şekilde temizlenmelidir. Hidrometrenin ve gövdenin yüzeyi, sıvının gövde üzerinde neredeyse görünmez bir film halinde birleşerek homojen bir şekilde yükselebilmesi için özellikle önemlidir.
  2. Sıcaklık, Hidrometre ve sıvı, çevredeki atmosferle aynı sıcaklıkta olmalıdır. Bu, test sırasında yoğunluktaki değişiklikleri önleyecektir.
  3. Doğru Daldırma, Bir hidrometre kavanozunun iç çapı, hidrometrenin dış çapından yaklaşık 1 inç (25 mm) daha büyük olmalıdır.