Fırın Termometresi Çeşitleri ve En İyi Fırın Termometreleri

firin-termometresi

Fırınınızın kendi bünyesinde bulunan termometresi, fırın üretiminde belli bir noktaya sensörü yerleştirilir.Bu sensör fırının bir köşesinde olur.Ancak fırınların sıcaklık sensörü, merkezi sıcaklığı doğru yansıtmaz.Bu durumda tarifini aldığınız yemekleri, fırın üzerindeki sıcaklığa ayarladığınızda tam istediğiniz gibi olmadığını ve bu durumun neden kaynaklandığı sizi düşündürebilir ve üzebilir.Bu durumu minumun hataya indirmek için fırınlarda bir fırın termometresi kullanılır.

Fırın Termometresi Nedir?

Fırın termometresi, sıcaklığı ölçmek için küçük bir cihazdır. Genellikle saat kadranlı paslanmaz çelik termometreden yapılır veya dijital ekrana sahip bir termometre olabilir. Fırına uygun termometre, belirli tarifler için fırınınızın ortasında veya iç sıcaklığının tam olarak ölçülmesine yardımcı olur.

Fırın Termometre Çeşitleri

 • Kadranlı Termometreler– Bu termometre çeşitleri metal ve paslanmaz çelikten imal edilir.Analog bir termometre çeşitdir.Genellikler bu tür fırın termometreleri ufak ebatta fırın içine yerlerştirilir.Sıcaklığın değişmesinde üzerinde bulunduğu kadran ile aşağı, yukarı hareket eder ve sıcaklığı izlemenizi sağlar.Bu termometre çeşitleri güvenilir sonuçlar verir.
 • Dijital Fırın Termometreleri– Dijital fırın termometreleri en çok kullanılan yenilikçi teknoloji ürünün modellerdir.Tam okuma yapan bu modeller cihaz ve probdan oluşur.Dijital termometrenin probları paslanmaz çelik ve uçları et v.b ürünlere saplanması için sivri olarak üretilir.Cihaz fırın üstüne veya tezgah üstüne sabitlenir, prob ise fırın içinde pişmekte olan yemeğe yaplanır.En hassas ve doğru sonuçları alacağınız bir alettir.Bir çoğunda alarm özelliği bulunmaktadır.Bu sayede yemeğiniz olduğunda size ikaz verir.Dijital fırın termometreleri hassas ölçümler için tercih edilen modellerdir.
 • Batırma Problu Termometreler (Anında Okuma)– Saplama termometre diye adlandırılan bu termometreler gıdada kullanıma uygum modellerdir.Sabit bir termometre olmayıp, fırın içinde pişen yemeğinizi o anlık kontrol etmeniz için batırılıp saniyeler içinde çekirdek sıcaklığını göreceğiniz termometrelerdir.Bu termometre çeşitleri şefler tarafından yaygın kullanılmaktadır.Yapıları gereği 7 ile 14 cm uzunluğunda sivri uçlu ufak cihazlardır.

Fırın Termometresinin Faydaları

 1. Fırın sıcaklığı ölçer, yemeğinizin fazla pişmemesini, yanmamasını veya lezzetinin ortadan kaybolmamasını sağlamanız için size yardımcı olan en önemli envarterdir.
 2. Hassas pişirilmesi gereken yiyecekleri optimize sıcaklıkta pişmesini sağlar.
 3. Et ürünlerinin sıcaklığını kontrol ederek iç suyunun fazla sıcaktan kurumamasını sağlar.
 4. Kurabiye, kek gibi hassas ürünlerin tam kıvamında pişirilmesine yardımcı olur.
 5. Fırınların sıcaklık doğruluğunu, bir fırın termometresi ile kalibre edilebilir.
 6. Yemeğiniz doğru şekilde pişirilmezse, gıda zehirlenmesine neden olan bakterileri barındırabilir… ancak tam ve sağlıklı sıcaklıktapişirme ile ürünlerinizin yenmesi güvenlidir.

TFA 14.1500 Dijital Fırın Termometresi
tfa-14.1500-firin-termometre

Tfa 14.1500 dijital fırın termometresi lezzetli yemekler pişirmeniz için kullanabileceğiniz dijital bir termometre çeşitdir.160 mm paslanmaz çelikten imal edilmiş probu sahiptir.Prob fırın içindeki ürüne saplanır, cihaz tezgah üstünde kullanılır.Alt-üst alarm kurabilirsiniz.Cihazda bulunan zamanlayıcı ile zaman kontrolü yapabilirsiniz.

TEKNİK ÖZELLİKLER

 • Sıcaklık Ölçüm Aralığı -10°C +200°C
 • Prob Uzunluğu 160 mm (paslanmaz çelik)
 • Ekran LCD
 • Min/Max Özelliği Var
 • Kablo Uzunluğu 1 metre (ısıya dayanıklı)
 • Ağırlık 160 gr
 • Ebat 120 x 67 x 16 mm
 • Alarm Kurabilme Var
 • Güç Kaynağı 1 adet AAA pil

TFA 14.1004.60 Fırın Termometresi

tfa-14-1004-60-paslanmaz-celik-firin-termometresiBu mekanik termometre, fırın içerisinde kullanılmak için tasarlanmıştır.Metal gövdeli, paslanmaz çelikten üretilmiş bu termometre ile hassas ölçümler yapabilirsiniz.0-300 derece arası sıcaklık ölçebilir.Tfa 14.1004.60 modeli fırın termometresi analog bir termometre çeşitidir.

Teknik Özellikler

 • Ölçüm aralığı: 0 … 300 °C
 • Çözünürlük: 10 °C
 • Gövde materyali: Paslanmaz çelik
 • Sabitleme: Ayakta durma desteği
 • Gösterge: Analog
 • Ebatlar: 77 x 42 x 71 mm
 • Ölçüm birim: °C

TFA 14.1002.60.90 EtTermometresi

14.1002.60.90-et-termometresiTfa’nın bu analog fırın termometresi, pişen yemekte sıcaklık kontrolü yapmanız için kullanılan el tipi bir fırın termometre çeşitidir.0-110 derece arası ölçüm yapabilmektedir.Ekonomik fiyatlı, analog bir fırın termometresidir.Paslanmaz çelikten imal edilmiş, gıdada kullanıma uygundur.

TFA 14.1503 Saplama Tip Fırın Termometresi

TFA 14.1503-fırın-termometresiEt ve et ürünlerinizi optimun sıcaklığa ulaşmasında size yardımcı olacak bu fırın termometresi ile hassas ölçümler yapabilirsiniz.Tfa 14.1503 hem fırın içi hem çekirdek sıcaklığı ölçebileceğiniz bir termometeredir.1 metre uzunluğunda paslanmaz çelikten proba sahiptir.Bu termometrenin ekranında zamanlayıcı mevcuttur.Bu sayede timer olarakta kullanabilirsiniz.Sesli alarm özelliği sayesinde mutfağınızda başka bir işlem yaparken size uyarı verir.