Büyüteç Nedir? Büyüteç Çeşitleri ve Kullanım Alanları

buyutec

Büyüteç, nesneleri olduğundan daha çok büyütmeye yarayan bir mercektir.Pratik kullanımlar için bir tutucuya monte edilen büyüteçler kullanım alanları gereği bir çok katagoriye ayrılmaktadır.

Büyüteçler Nerelerde Kullanılır?

okuma-büyüteçBüyüteç (Lup) çok farklı ve zengin kullanım alanına sahip ekipmanlardır.Bir işte normalden daha yakınlaştırma yapılacağı zaman kullanılan ekipman büyüteç modelidir.Büyüteçler kullanılan işe göre uygun tutacak ve kalıplarda üretilmiş modeller serisi vardir.Her büyüteç, her işte kullanılmaya uygun değildir.Bir büyüteç alırken en önemli etken nerede kullanılacağı ve bu işe uygun büyüteç olması gerektiğini bilmek gerekir.

Büyüteçlerin  Kullanım Alanları

  1. Güzellik Salonları
  2. Hastaneler, Dış Hekimliği
  3. Madencilik
  4. Tarım Alanları
  5. Tamir İşleri
  6. Kuyumculuk ,Takı, Mücevher İşçiliği
  7. Harita İnceleme
  8. Okuma Büyüteçleri
  9. El İşleri
  10. Tattoo, Dövme İşlevleri

Büyüteç Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım alanının çok geniş olmasında dolayı bir çok büyütec çeşiti mevcuttur.Bunlar el tipi büyüteçler ,masaüstü büyüteçler, gözlük büyüteçler, ayaklı büyüteçler ana katagori altında farklı iş gruplarına bölünmektedir.

El tipi büyüteçler: Bu tip büyüteçler, bir sapa monte olmuş merceği bulunan lup çeşitleridir.Okuma yapmak,harita incelemek, tarım arazilerinde meyve ,sebze, yaprakta inceleme yapmak,kazı ve madencilikte ince detayları büyütmek için kullanılır.

Masaüstü Büyüteçler: Bu tip lup modelleri sabit veya monteli lup çeşitleridir.Tamir işlerinde, dikiş,nakış işleminde, elle iş yapılan kişilerin  kullanması gerekli olan işlevlerde kullanılmaktadır.

Gözlük Tipi Büyüteçler: Kafa büyüteci veya gözlük büyüteci olarak adlandırılır.Gözlük büyüteçler şapka tarzı kafaya geçerek kullanılmaktadır.Güzellik salonları, el ile iş yapan ve büyüteçlerin kullanmanın gerekli olduğu işlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ayaklı Büyüteçler: Ayaklı büyüteçler, hastanelerde, dış hekimleri, güzellik salonları ,tattoo sanatı v.b alanlarda kullanılmaktadır.Tekerlikli yürüyen bir ayağın üstüne yerleştirilen lup modelleridir.Akrobat yapısı ile her yöne çevrilibilir.

Lup çeşitleri ve fiyatları için tıklayın!