Anemometre Nedir? Çalışma ve Uygulamaları

anemometre-nedir

İlk anemometre (rüzgar ölçer) 1450 yılında Leon Battista Alberti tarafından geliştirildi. Birkaç kez bu cihazın tasarımı geliştirildi, ancak temel prensiplerinde herhangi bir değişiklik olmadı. Şu anda, gereksinimlere göre farklı türlerde anemometreler mevcuttur. Bu, ev hava istasyonunun önemli bir bölümünü oluşturmak için kullanılan meteorolojik bir araçtır. İlk anemometrenin temel tasarımı başından beri değişmedi. Bu nedenle, bu cihazların uygulamaları, ev hava istasyonlarından ulusal meteoroloji kurumları tarafından kullanılan özel sistemlere kadar uzanmaktadır. Bu makale, anemometrenin ne olduğuna ve türlerle çalışmasına genel bir bakışı tartışmaktadır.

Anemometre Nedir?

anemometre-ruzgar-olcerRüzgarın hızını ve basıncını ölçmek için kullanılan meteorolojik cihaz, anemometre olarak bilinir. Bu araçlar, meteorologların hava durumunu incelemeleri için kullanılan temel araçlardır. Bu cihazlar fizikçiler tarafından havanın hareketlerini incelerken kullanılır. Anemometre diyagramı aşağıda gösterilmiştir.

Yaygın anemometre tipi, kollara yatay olarak bağlanan kapları içerir. Bu kollar dikey konumda olan bir çubuğa bağlanmıştır. Rüzgâr estiğinde anemometredeki bardaklar dönerek çubuğun dönmesini sağlar. Esinti çok hızlı estiğinde, çubuk hızla dönecektir. Bu alet, rüzgar hızını hesaplamak için devir sayısını hesaplar. Esintinin/rüzgarın hızı güvenilir olmadığından, rüzgar hızı genellikle daha kısa bir sürede ortalama alınabilir.

Anemometrenin çalışma prensibi, soğutma hızı hava akış hızı ile belirlenebildiğinden, hava akımı ısıtılmış bir nesneyi soğutacaktır. Hava akımı içine elektrikle ısıtılan ince bir tel yerleştirilebilir. Hava akışı arttığında tel soğur.

Anemometrenin Amacı Nedir?

Denizcilik, HVAC, rüzgar enerjisi , inşaat vb . sektörlerde rüzgar hızını ve hava akışını hesaplamak için çeşitli anemometre araçları sunan dünya çapında farklı üretim şirketleri vardır . Ek olarak, hava hızı veya rüzgar için kullanılan farklı anemometre türleri vardır. gibi Fonksiyonel nem ve sıcaklık. Türüne göre, belirli bir zaman diliminde uzun vadeli boyutlar almak için veri kaydetme veya veri kaydetme işlevine de sahiptirler.

Anemometre Türleri

Anemometreler, rüzgar hızı ölçümü ve rüzgar basıncına göre farklı tiplere ayrılır.Anemometre çeşitleri;

Kupa Anemometre :Fincan konumuna bağlı olarak, fincanların dönmesini sağlamak için yalnızca hava yatay yönde akacaktır. Böylece rüzgar hızı ile karşılaştırılabilir. Bardakların belirli bir süre içindeki dönüşleri ölçülerek normal rüzgar hızı bulunabilir. Bu cihazlar meteorologlar, eğitim kurumları, araştırmacılar tarafından ticari ve araştırma amaçlı kullanılmaktadır.

Teleskobik Problu Kızgın Tel Anemometre :Bu tür anemometre, sabit bir sıcaklığa, ancak atmosferik sıcaklıktan biraz daha fazla ısıtılan ince bir tel içerir. Hava hızlı aktığında tel soğur. Hızı tahmin etmek için telin direnci ile rüzgar hızı arasındaki ilişki elde edilmelidir. Ancak metalin direncinin çoğu metalin sıcaklığına bağlıdır. Bunlar HVAC, vb.

Pervaneli Anemometre :Bu tür anemometre bir tür mekanik cihazdır ve normal yel değirmeni ile aynıdır. Bu cihaz rüzgar hızını ölçmek için kullanılır . Rüzgar yönüne paralel çalışan bir dönüş ekseni içerir. Bir hava kanadından oluşur, çünkü rüzgar yönü, eksenin yön değiştirmesine yardımcı olmak için sabit değildir. Aerovan, rüzgarın tam hızını ve yön ölçümlerini elde etmek için bir kuyruk ve bir pervane içerir.

Sonik Anemometre :Rüzgar hızı, dönüştürücü boyunca akması için yapılan ses dalgaları kullanılarak elde edilebilir. Bu cihazlar bilimsel rüzgar türbinlerinde ve uçaklarda kullanılmaktadır.

Uygulamalar

Bir anemometrenin uygulamaları aşağıdakileri içerir.

  1. Tüm hız büyüklüğünü hesaplamak için bir anemometre kullanılır, belirli bir yönde hızın bileşeni, aksi takdirde düz bir düzlemde büyüklük hızı.
  2. Bu aletler, soğuk Kuzey Kutbu’ndan nemli ekvator bölgelerine kadar değişen tüm hava istasyonlarında kullanılır. Rüzgarın hızı, mühendisler, klimatologlar ve pilotlar için önemli olduğu için yaklaşan fırtınalar gibi hava düzenlerinde bir değişikliği göstermeye yardımcı olacaktır.
  3. Bu cihazlar rüzgarın basıncını ve akışını ölçmek için kullanılır.
  4. Rüzgar yönünü ölçmek için de kullanılabilir
  5. Bu enstrümanlar, enstrümanlarını test etmeden önce hava koşullarını doğrulamak için RC uçak ve drone kullanıcıları tarafından kullanılır.
  6. Bu cihazlar pilotlar ve uzun menzilli atıcılar tarafından kullanılır.
  7. Paraşütçüler ayrıca rüzgarın hızını hesaplamak için kullanır
  8. Aerodinamikte hava hızını ölçmek için kullanılır.

Bu nedenle, bu tamamen anemometreye genel bir bakışla ilgilidir . Elde taşınan cihazların çoğu su geçirmezdir ve diğer türler çeşitli rüzgar hızı boyut birimlerine erişmek için kullanılır. Dijital tip anemometreler rüzgar ölçerler içerir ve bunlar Bluetooth kullanılarak bir akıllı telefona bağlanır. Şu anda, bu aletlerin hava istasyonlarında rüzgar hızını ölçmek için kullanılan çeşitli kullanımları vardır, bu nedenle meteorologlar için fırtınalar, kasırgalar ve kasırgalar gibi hava modellerinde bir değişiklik olduğunu gösterir. Hava hareketini incelemek için bu bilgi pilotlar, klimatologlar, fizikçiler ve mühendisler için önemli olabilir.