Akvaryum Termometre Çeşitleri

Akvaryumunuz İçin En İyi Seçimi Belirleyin

Akvaryum termometreleri, akvaryumunuz için küçük ama gerekli bir parçadır. Akvaryumunuz iyi görünse de, değişen veya uygun olmayan su sıcaklığı hem balıklar hem de bitkiler üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Çeşitli zamanlarda ve günlerde suyunuzun sıcaklığını takip etmek için iyi bir termometreye sahip olmak, sıcaklık değişimlerinden kaynaklanan sorunları tespit etmenize ve düzeltmenize yardımcı olacaktır.

Üç temel akvaryum termometresi türü vardır: dışa yapışan (sıcaklık etiketi), suda yüzen manuel termometreler ve dijital termometreler. Her termometre çeşitinin kullanım alanı, artıları ve eksileri vardır. Bazı termometreler, farklı stil ve akvaryum boyutlarına daha uygundur. Seçtiğiniz tür ne olursa olsun, her akvaryum için bir termometre kullanmanızı öneririz. Akvaryum suyu sıcaklığının sabit ve balıklarınız için en uygun aralıkta olmasını sağlamak için sıcaklıkları düzenli olarak izleyin.

Akvaryum Yapışkanlı Şerit Termometreler

yapiskanli-akvaryum-serit-termometresiYapışkanlı etiket termometreler olarak da bilinen şerit termometreler ucuzdur ve kurulumu kolaydır. Sıcaklık okuması likit kristal mürekkebin değişen rengi ile verildiğinden likit kristal ekran veya şerit termometre olarak da adlandırılır. Ancak bunlar dijital akvaryum termometreleri ile karıştırılmamalıdır.

Şerit termometreler genellikle cuzi miktarlara satın alabileceğiniz termometre çeşitleridir. Şerit termometrenin arka tarafında bir yapışkan bulunur. Bu, termometreyi harici akvaryum duvarının herhangi bir yerine yapıştırmanıza olanak tanır. Takmak için akvaryum camını silmeniz yeterlidir. Ardından, şerit termometrenin yapışkan etiketini soyun ve cam duvara bastırın. Çoğu insan, balıkları görmelerini engellememesi için termometreyi akvaryumun kenarına veya yanına yapıştırır.

Şerit termometreler, ucuz ve kurulumu kolay oldukları için popülerdir. Ancak, bunlar en doğru termometreler değildir. Bir akvaryumun dış duvarına monte edilmek üzere tasarlandıkları için dış sıcaklık, iç sıcaklık değerlerini etkileyebilir. Örneğin, şerit termometreye doğrudan güneş ışığı çarpıyorsa, yanlış okumalar verebilir.

Akvaryum Cam Termometreler

Akvaryum Cam TermometrelerCam termometreler, en yaygın akvaryum termometrelerinden biridir. Akvaryum termometrelerinin klasik modellerinden biri olarak kabul edilirler.Bir çok akvaryumda yaygın olarak cam dereceler kullanılmaktadır.

Cam termometreler ucuz olsa da, oldukça hassastırlar. Genellikle fiyat olarak ucuzdurlar, şerit termometrelerden sadece biraz daha pahalıdırlar. Ancak cam termometreler genellikle akvaryumun içine yerleştirildikleri için daha doğru okumalar sağlar. Sıcaklık okumaları dış sıcaklıktan etkilenmez.

Dijital Akvaryum Termometreleri

DİJİTAL-AKVARYUM-TERMOMETRESİDijital akvaryum termometreleri genellikle daha pahalıdır, ancak en doğru termometre türleridir. Analog bir termometre ile mümkün olmayan 0,1°C’ye kadar doğru okuma sağlayabilirler.

Birçok farklı model mevcuttur, ancak çoğu sıcaklığı akvaryumun içine yerleştirilmiş bir metreden alır. Bu nedenle, sıcaklık okuması ortam oda sıcaklığından etkilenmez. Ek olarak, çoğu dijital termometre cam bileşenleri olmadan üretilir, bu da onları birçok kırılgan cam termometreden daha dayanıklı hale getirir.

Çoğu dijital akvaryum termometresi pille çalıştığından, bunları düzenli olarak değiştirmeniz gerekecektir.

Bazı dijital termometrelerin dahili ekranları bulunurken, diğerlerinin harici ekranları vardır. Dijital termometrelerin çoğu iyi standartlarda üretilse de pil sızıntısı riski olduğunu unutmayın. Mümkünse harici ekranlı bir dijital termometre seçin.

Bazı ileri teknoloji dijital termometrelerde uyarı özellikleri mevcuttur. Bu, özellikle izlemeniz gereken birden fazla tankınız varsa yararlı bir özellik olabilir.